B Spectrum - innowacyjne połączenie witamin z grupy B
B Spectrum - innowacyjne połączenie witamin z grupy B

Suplement diety B Spectrum to formuła stanowiąca innowacyjne połączenie witamin z grupy B, z wyjątkiem witamin B9 (kwasu foliowego) i B12 (kobalaminy). Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na suplementację witamin z grupy B, które polega na zgromadzeniu różnych form tych samych witamin w jednym preparacie.

Witamina B1 (tiamina) przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego (cykl Krebsa), pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a w szczególności układu cholinergicznego (metabolizmu acetylocholiny – substancji odpowiedzialnej za nasze funkcje poznawcze, zdolność przyswajania wiedzy, logicznego myślenia). Witamina B1 występuje w dwóch postaciach: chlorowodorku tiaminy oraz kokarboksylazy, czyli pirofosforanu tiaminy. Wchłanianie tiaminy odbywa się w jelitach, a jej docelową postacią, która wykazuje największą aktywność metaboliczną, jest właśnie pirofosforan.

Witamina B2 (obecna w preparacie jako ryboflawina, czyli forma podstawowa, oraz jako R-5-P, czyli ryboflawiny-5'-fosforan) to składnik odżywczy biorący udział w kluczowych procesach zachodzących w naszych organizmach. Wpływa na działanie enzymu MTHFR, rozpad neuroprzekaźników i histaminy, odnawianie kluczowych antyoksydantów wątrobowych (cykl Krebsa). Systemy transportowe jelit umożliwiają wchłanianie obu zawartych w suplemencie aktywnych form witaminy B2. Jednak co ciekawe, jednorazowa porcja, którą jesteśmy w stanie przyswoić, to około 30-36 mg. Dlatego przy dużych niedoborach podaż witaminy B2 można i warto rozłożyć na kilka porcji podawanych w ciągu dnia. To również ona zabarwia preparaty z witaminami z grupy B na charakterystyczny żółty kolor, dotyczy to także naszego moczu.

Porcja niacyny, tj. witaminy B3 (w suplemencie w postaci kwasu nikotynowego), została dobrana specjalnie tak, by uniknąć efektu flush u osób zażywających preparat, czyli silnego wyrzutu histaminy. Towarzyszy mu zaczerwienienie ciała, uczucie ciepła i świąd, co zdarza się przy przyjmowaniu większych ilości witaminy B3.

Witamina B5 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jej inna nazwa to kwas pantotenowy. W naszym preparacie znajduje się pantetyna, będąca najbardziej aktywną formą witaminy B5. Kwas pantotenowy przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników.

Witamina B6 w postaci chlorowodorku pirydoksyny i pirydoksalu-5'-fosforanu to kolejny przykład połączenia form o dużej aktywności enzymatycznej. Witamina B6 umożliwia produkcję glutationu. Do aktywacji witaminy B6 niezbędne jest odpowiednie wysycenie organizmu witaminą B2. W szczególności P5P to wysoce koenzymatyczna, aktywna postać witaminy, niezbędna, by zaszło kilkaset kluczowych przemian enzymatycznych w organizmie.

Suplement B Spectrum zawiera również biotynę w postaci d-biotyny. To substancja znana głównie z preparatów dla kobiet, tak jak witamina B5 pomaga ona bowiem zachować zdrowe włosy i skórę. Jest niezbędna do produkcji kwasów nukleinowych DNA i RNA, czyli najważniejszych struktur, schowanych w jądrach każdej komórki i pełniących rolę instrukcji obsługi naszego organizmu.

Inozytol zawarty w formule, choć nie jest witaminą, ma wiele cennych właściwości podobnych do tych, którymi obdarzone są witaminy z grupy B. Inozytol to słynny czynnik lipotropowy powstający w naszych ciałach z glukozy. Nerki wytwarzają około dwóch gramów dziennie tej witaminopodobnej substancji. Najwyższe stężenie inozytolu występuje w mózgu, gdzie odgrywa on ważną rolę: wiąże neuroprzekaźniki i niektóre hormony steroidowe z receptorami.

Skąd pomysł na wykluczenie witaminy B9 i B12 z receptury? Kwas foliowy oraz kobalamina to substancje występujące w wielu postaciach, a każdy z nas na danym etapie życia i przy różnym stanie zdrowia może wymagać dobrania innych porcji i form witamin. B9 i B12 mają kluczowe znaczenie, gdy chodzi o proces metylacji, oraz bardzo duży wpływ na wzrost płodu – zapotrzebowanie na te witaminy może się wówczas znacząco zwiększać. Tak samo będzie w przypadku osób przyjmujących leki (np. metformina, statyny) czy borykających się z dysfunkcjami pracy przewodu pokarmowego.

Reasumując, preparat wykluczający witaminy B9 i B12 umożliwia ich oddzielne przyjmowanie w dobranej indywidualnie porcji oraz postaci przez osoby zagrożone niedoborami czy wymagające wyższych dawek suplementacji niż te w standardowych preparatach z witaminami z grupy B.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl