B12 nie znajdziesz już w strumieniach...
30.jpg

Wiele osób uważa, że witamina B12 jest wytwarzana przez zwierzęta, ale to nieprawda. B12 (kobalamina) to witamina rozpuszczalna w wodzie, jedna z ośmiu witamin z grupy B. Jest produkowana przez mikroorganizmy beztlenowe i nie występuje naturalnie ani w roślinach, ani w zwierzętach, ale znajduje się w glebie i wodzie.

Ludzie historycznie otrzymywali witaminę B12 z brudu, w którym rosły ich warzywa i owoce, oraz z picia świeżej wody ze źródeł i strumieni. Ponieważ nasz współczesny świat dezynfekuje wszystko, aby spełnić standardy handlu detalicznego i używa pestycydów do uprawy roślin, „naturalne” roślinne źródła witaminy B12 w zasadzie zniknęły.

Bardzo śladowe ilości witaminy B12 produkujemy sobie również "sami". Badanie przeprowadzone w 2003 roku nad Lactobacillus reuteri CRL1098 (szczep bakterii bytujący w jelitach) wykazało, że wytwarza witaminę B12 i że ta witamina B12 jest podobna do cyjanokobalaminy (Taranto, 2003).

Osoby, które spożywają mięso zwierząt (zwierzęta hodowlane) otrzymują witaminę B12, która pierwotnie pochodziła z suplementów, którymi karmiono zwierzęta.

„Naturalny” sposób spożywania witaminy B12 - pochodzącej z niemytych warzyw i niefiltrowanej wody - nie jest bezpieczny dla ludzi, ponieważ w tych miejscach występują także inne mniej pożądane bakterie, takie jak E. coli i salmonella. Tak więc we współczesnym świecie o wiele bezpieczniej jest po prostu przyswoić witaminę B12 z suplementu - niestety w tym przypadku „naturalne” jest zawsze lepsze.

Nawet 39% ogólnej populacji może mieć niskie poziomy lub wręcz niedobór witaminy B12 we krwi, nie dotyczy to jedynie wegetarian, wegan czy osób starszych.


Niedobór witaminy B12 to nie tylko problem wegan.
Wchłanianie witaminy B12 wymaga nienaruszonego i funkcjonującego żołądka, trzustki, wystarczającej ilości czynnika wewnętrznego Castle'a oraz właściwej pracy jelita cienkiego. Problemy z którymkolwiek z tych narządów powodują niedobór witaminy B12.

Osobom, które mają spory problemy z wchłanianiem witaminy B12 przez układ pokarmowy, można podać zastrzyki.

Witamina B12 jest wymagana do prawidłowego tworzenia czerwonych krwinek, funkcji neurologicznych i syntezy DNA. Działa jako niezbędny kofaktor w procesie metylacji - cykl metylacji reguluje pracę wszystkich genów naszego organizmu.


W ofercie LABS212 znajdują się dwie witaminy B12 - sprawdź.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl