Czy każdy magnez jest taki sam? Czy działa w ten sam sposób? Formy magnezu
44.jpg

Suplementując magnez często zadajemy sobie pytanie jaką formę magnezu wybrać. Pisząc o magnezie, dość popularnym suplemencie, zdajemy sobie sprawę z jego złożoności. Formy oraz masy molowe magnezu mogą nam bowiem sprawiać trudność w dobraniu odpowiedniego preparatu. Dodatkowo - warto - aby suplementacja magnezem brała pod uwagę stan zdrowotny osoby. W zależności od problemów zdrowotnych, magnez może pełnić rolę: uzupełnienia niedoborów lub podkręcania cyklu Krebsa, dając fajną nadwyżkę energetyczną.

Mimo, iż każda z form magnezu ma swoją rolę i działanie, w zależności od stanu mitochondriów czy deficytów energetycznych, te same formy magnezu mogą działać różnie u różnych osób. 

Poniżej formy warte zapamiętania, z najbardziej popularnymi działaniami!  

CYTRYNIAN MAGNEZU

Sól magnezowa kwasu cytrynowego, jedna z popularniejszych form magnezu, zwana często substancją wspierającą układ trawienny. Dzieje się tak, ponieważ magnez ten zaliczany jest do dużej grupy cytrynianów, których jony cytrynianowe, obecne w komórkach, pełnią szereg istotnych funkcji związanych z jej metabolizmem. Cytryniany biorą udział w reakcjach biochemicznych: w odpowiedzi na stan zapalny, w cyklu kwasu cytrynowego, wydzielaniu insuliny. Badania dowodzą, iż mają zdolność do łączenia i zwiększenia wydalania szczawianów z moczu.

JABŁCZAN MAGNEZU

Sól magnezowa kwasu jabłkowego to rodzaj magnezu, któremu przypisuje się głównie rolę wspierającą w stanach związanych z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowo-mięśniowego, w tym w zespole chronicznego zmęczenia i fibromialgii. Na skurcze oraz bóle mięśniowe ta forma magnezu będzie zdecydowanie najlepsza.

TAURYNIAN MAGNEZU

Sól magnezowa taurynian, powstała z połączenia magnezu i tauryny, z biochemicznego punktu wpływają szczególnie dobrze na przemiany wątrobowe, poprawiając kondycję naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego. Poprzez stymulację genu GAD ta forma magnezu wspomaga przemianę na ścieżce GLUTAMINIAN-GABA, dzięki czemu może oddziaływać wyciszająco. Właściwości taurynianu to również neuroprotekcja.

TREONIAN MAGNEZU

Sól magnezowa treonianu magnezu, powstała z połączenia magnezu i treoniny, takie połączenie pozwoliło na uzyskanie najskuteczniejszej formy magnezu przenikającej barierę krew-mózg. Dzięki tym właściwościom przypisuje się treonianowi wpływ na funkcje kognitywne oraz zwiększone dotarcie do mózgu, zwłaszcza hipokampu, który odpowiada miedzy innymi za pamięć krótko- i długotrwałą.

GLICYNIAN MAGNEZU

Sól magnezowa glicynianu, powstała z połączenia magnezu z glicyną, działa głównie w obszarach nastroju, relaksacji. Glicynian - chelat jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form występujących w suplementacji.

SIARCZAN MAGNEZU

Sole magnezowe kwasu siarkowego, potocznie nazywane solą gorzką. Jednym z popularniejszych produktów jest sól angielska zwana także epsomit, ze względu na nazwę miejscowości w Anglii Epsom, w której początkowo sól była produkowana ze źródeł, poprzez odparowywanie wody mineralnej. Sól epsom stanowi doskonałe źródło magnezu i znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, farmacji oraz przemyśle spożywczym. Sól gorzka jest popularnym produktem przeczyszczającym.

 

W innym artykule na naszym blogu dowiesz się Jakie znaczenie w przemianach metabolicznych ma magnez?

Obecnie w sprzedaży posiadamy Cytrynian Magnezu oraz połącznie Taurynian + Jabłczan Magnezu. Magnezy dostępne są w sprzedaży osobno lub w zestawach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl