LOLA, czyli l-ornityny-l-asparaginian

L-asparaginian L-ornityny jest najbardziej kompleksową formą ornityny, która wspiera normalizację funkcji wątroby.  Ornityna ma swój szczególny udział w etapach przemiany amoniaku w cyklu mocznikowym. Niedobór jednego z tych aminokwasów, asparaginianu lub ornityny, skutkować może zatem problemem z wejściem amoniaku do cyklu mocznikowego. 

– Cykl mocznikowy jest podstawowym szlakiem metabolicznym podczas, którego następuje degradacja amoniaku i synteza mocznika. Podczas tego procesu amoniak przechodzi przemianę do poszczególnych aminokwasów, aby ostatecznie stać się mocznikiem, który zostanie wydalony z organizmu wraz z moczem, a w niewielkich ilościach z potem. Poszczególne przemiany amoniaku potrzebują między innymi dwóch aminokwasów: ornityny oraz asparaginianu, a także energii komórkowej ATP.

– Cykl mocznikowy, nazywany jest również cyklem ornitynowym lub małym cyklem Krebsa. Wspomaga on oczyszczanie organizmu z amoniaku powstałego wskutek rozkładu aminokwasów, puryn oraz pirymidyn, uzupełnia ciąg reakcji zachodzących w ramach cyklu Krebsa.

Asparaginian ornityny odgrywa kluczową rolę w detoksykacji. Proces ten jest niezwykle istotny, ponieważ nadmierny poziom toksycznego amoniaku może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, a w efekcie do stanów, takich jak encefalopatia wątrobowa i marskość wątroby. Zaburzenie lub upośledzenie przemian w ramach cyklu mocznikowego może prowadzić do neurotoksycznego oddziaływania amoniaku na organizm, a ostatecznie nawet do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. 

Właściwości substancji:

L-asparaginian l-ornityny występuje w postaci proszku o naturalnym smaku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i nie posiada żadnego charakterystycznego smaku.

Po podaniu doustnym L-asparaginian l-ornityny jest wchłaniany do krwioobiegu i natychmiast rozpada się na dwa aminokwasy – ornitynę i asparaginian. 

Upośledzony metabolizm amoniaku może wynikać z:

  • dysbiozy jelitowej,
  • niedoborów substancji biorących udział w cyklu mocznikowym, w tym ornityny i asparaginianu,
  • nieprawidłowo zbilansowanej diety,
  • problemów z trawieniem białek w żołądku lub z wchłanianiem w jelitach.

Wpływ L-asparaginianu l-ornityny na organizm:

  • Może wpływać na optymalizację procesów detoksykacji amoniaku zachodzących w hepatocytach, czyli komórkach wątrobowych.
  • Wspiera działanie regeneracyjne na uszkodzone komórki wątrobowe.
  • Jest prekursorem ważnych związków, takich jak kwas glutaminowy, prolina i cytrulina, czyli aminokwasów, które pomagają zaopatrywać komórki organizmu w energię.
  • Bierze udział w wytworzeniu tlenków azotu, które warunkują prawidłowe ciśnienie krwi.
  • Bierze udział w powstaniu kreatyny będącej podstawą dla napięcia mięśniowego i pracy mitochondriów.
  • Uczestniczy w powstaniu enzymów odpowiedzialnych za ochronę DNA w spermie – spermidyny i sperminy.

Wskazaniem do stosowania asparaginianu ornityny jest:

  • hiperamonemia,
  • encefalopatia wątrobowa w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób wątroby, jak stłuszczenie, czy marskość wątroby,
  • przewlekłe zapalenie wątroby,
  • pomocnicze leczenie zaburzeń czynności wątroby różnego pochodzenia, np. wirusowego, poalkoholowego, polekowego, toksycznego.

Waściwości substancji:

L-asparaginian l-ornityny występuje w postaci proszku o naturalnym smaku. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie.

Po podaniu doustnym L-asparaginian l-ornityny jest wchłaniany do krwioobiegu i natychmiast rozpada się na dwa aminokwasy – ornitynę i asparaginian. 

Poszerz swoją suplementację

Dowiedz się więcej o suplementacji

  • Kurkuma, a kurkumina – jaka jest różnica?

    W ostatnim czasie kurkuma bardzo zyskuje na popularności, a to wszystko dzięki jej wyjątkowym właściwościom.  Kurkuma to tak naprawdę kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa L.) nazywane również niekiedy szafranem indyjskim. Kurkuma zawiera w swoim kłączu w zdecydowanej większości (ok. 70%) skrobię, żywicę, a także do 5% związków polifenolowych, znanych jako kurkuminoidy. Wśród kurkuminoidów z kolei możemy wyróżnić: […]

    Więcej
  • Tlenek etylenu, o co tyle hałasu?

    W ostatnim czasie obserwujemy dużą ilość wycofań z obrotu produktów leczniczych i suplementacyjnych, ze względu na obecność tlenku etylenu. Tlenek etylenu jest substancją toksyczną, która przez ekspertów z USA i UE uznana została za mutagenną, rakotwórczą i mającą wpływ na rozrodczość. Pierwsze informacje o tlenku etylenu w żywności pojawiły się w 2019 r. w publikacjach […]

    Więcej
  • Zasady suplementacji – kiedy i jak spożywać suplementy diety?

    Suplementy diety to produkty stworzone w oparciu o witaminy, minerały, aminokwasy oraz substancje prozdrowotne. W zależności od ich połączeń czy form, działanie suplementu może być mniej lub bardziej intensywne. Dawki substancji suplementacyjnych są określone w oparciu o ich historię spożycia oraz badania poszczególnych substancji, a także ich wpływ na zdrowie człowieka. Najważniejszym elementem zdrowia człowieka […]

    Więcej